Panel, vagy alagútzsalu, csúsztatott zsalu, outinord? Milyen építésű lakást válasszak?
Az átlagos ingatlan vásárló általában a házközponti fűtéses épületre és a 10 emeletesekre tekintve azt gondolja, hogy panel, nem tesz különbséget a panel és az alagútzsalus lakás között.
Az alagútzsalús lakások általában táv és házközponti fűtésesek, de sok egyedi fűtéses – cirkós is található belőlük. Zalaegerszegen is nagyon sok ilyen iparosított technológiával épült társasház található, amelyeket gyakran összekevernek a paneles építési móddal, pedig a kettő nem ugyanaz. Ugyanígy nem ugyanaz az alagútzsalus és csúsztatott zsalus építési technológia. Zalaegerszegen alagútzsalus technológiával épített házak találhatók.
Az alagútzsalus technológia lényege, hogy kizsaluznak és bevasalnak egy szintet, azt öntött betonozási módszerrel betonozzák, ekkor két zsaluelem között fal, a zsaluelem tetején pedig födém keletkezik (ezért hívják alagútzsalunak). A beton megfelelő szilárdságának az elérése után a zsaluzatot kiveszik. A válaszfalak téglából, illetve préselt lemezből készültek. Az alagútzsalúk végein un. kavics szórt szendvicspanelt helyeztek be. Tudomásom szerint a Zalaegerszegiek építéskor némi külső hőszigetelést kaptak.
A panel pedig, mint a neve is mutatja, házgyárban előre gyártott elemekből állítják össze a helyszínen. Vasbeton fal és födémpaneleket építenek össze, a fal-födém kapcsolatokat összehegesztik és kibetonozzák a korróziógátlás miatt. Nagyon rossz a hang és hőszigetelő képességük, elavultak ezért érdemesebb panel programban felújított társasházban lakást venni.
Az alagútzsalus technológiánál a szerkezeti falakat öntik a helyszínre szállított betonból, a panelnél minden fal, a válaszfal is betonból készül. Az alagútzsalúnál a betont a helyszínen, zsaluzat közé öntik és nem házgyárban állítják elő a szerkezeti falakat, mint a panelnél.
Zalaegerszegen nincs panel ház.
Zalaegerszegen az alagútzsalus építési technológiát főként a Zala Megyei Állami Építőipari Vállalat (ZÁÉV) alkalmazta. A 80-as évek végén, 90-es évek elején nekem is szerencsém volt alagútzsalus épületek építésében részt venni ennél a vállalatnál, mint villanyszerelő. Véleményem szerint stabil és időtálló technológiáról beszélhetünk.
Zalaegerszegi, kertvárosi alagútzsalus építési technológiával épült társasházak:

És egy téglaépítésű ház:

Amit a csúszó-, kúszó- és alagútzsalus épületekről tudni kell! Miben különböznek a paneltól?
Az outinord - alagútzsalús építési technológiáról ezen a linken videót is megtekinthet
Az outinord technológiát kifejlesztő cég honlapja
Bővebben a Panel - ről
Kép egy épülő panelházról
Sipos András Ingatlanközvetítő
Das Haus Ingatlan Stúdió